Kokybiška mediena- kodėl tai svarbu?

08/05/2020

SIP namai negali būti pastatyti be medienos. Paprasčiau tariant- iš medienos, montavimo metu, yra padaromas namo karkasas, ant kurio laikosi SIP skydai ir kuris suteikia namui tvirtumą bei stabilumą. Mediena, statant SIP namą vaidina svarbų vaidmenį- iš jos daromi aprišiminiai žiedai, formuojamas namo ir stogo karkasas.

SIP namams naudojama kalibruota džiovinta konstrukcinė mediena C24. Naudojant nekokybišką, nekalibruotą ar nesertifikuotą medieną rizikuojama namo konstrukcijos kokybe, atsiranda tikimybė jog mediena links, sulūš ar džiūdama per laiką pakeis savo formą.

Renkantis pigesnę medieną, galima sutaupyti apie 1000 eur., t.y. vos 1-2% nuo bendros namo sąmatos, bet patirti nuostolių, kuriuos pašalinti kainuos daug daugiau lėšų ir laiko.

Nei vienas SIP skydų gamintojas ir statytojas nerizikuos naudoti paprastą, obliuotą ar nedžiovintą medieną.

Tai kas ta kalibruota konstrukcinė mediena C24 ir kodėl būtent ją renkamės savo SIP namams apžvelgsime išsamiau. 

Konstrukcinė mediena

Konstrukcinė mediena jau pagal savo pavadinimą pasako, kam ji skirta- konstrukcijoms. Tokia mediena yra atitinkamo šakotumo, tankio, amžiaus ir drėgnumo.

Dažniausiai konstrukcinei medienai naudojami brandaus amžiaus medžių rąstai, todėl problemų su šakotumu nėra. Kuo šakų mažiau, tuo medis yra vientisesnis ir tvirtesnis. Taip pat svarbios ir sąlygos, kuriomis medis augo- kuo vėsesnis klimatas, tuo medžio tankis bus didesnis, nes šaltame klimate medis auga lėčiau, jo rievės yra tankesnės ir tuo pačiu stipresnės. Iš vėsiame klimate augusio medžio pagaminta konstrukcinė mediena yra tvirtesnė ir atsparesnė oro sąlygoms. Dažniausiai konstrukcinė mediena yra gaminama iš eglės ir pušies. Šie medžiai pasižymi tvirtumu bei atsparumu lenkimui, todėl konstrukcinė mediena, pagaminta iš šių medžių yra lengva ir tvirta.

Kalibruota mediena

Kalibruota mediena tai nėra tas pats kas obliuota ar pjautinė mediena. Dažnai yra klaidingai manoma, jog tai ta pati mediena, tik skirtingai pavadinta. Kalibruota mediena apdirbama specialiomis staklėmis, kurios lentas obliuoja iš visų keturių pusių vienu metu taip išgaunant tikslius lentos išmatavimus per visą ilgį. Kalibruotos medienos tolerancija yra iki 0,5 mm. metrui, o tai reiškia, jog tai yra tikslus gaminys, be jokių matmenų nukrypimų.

Mediena yra kalibruojama tik išdžiovinta, nes nedžiovintą medį nukalibravus, per laiką, vykstant džiūvimo procesui keičiasi formą, vyksta deformacija. Medienos drėgnumas prieš ją kalibruojant negali būti didesnis nei 20%, įprastai išlaikomas 18%- 20% drėgnumas.

Kalibruota mediena vertinama dėl savo tikslumo, su ja daug lengviau dirbti, per laiką ji nesideformuoja ir namo kokybė yra daug geresnė. 

C24 

Kad būtų pasiektas maksimalus namo tvirtumas ir aukščiausia kokybė, neužtenka naudoti vien konstrukcinę kalibruotą medieną, ji dar turi turėti stiprumo ženklinimą C, kitaip tariant mediena turi būti graduota. Gradavimas reiškia, jog yra patikrintas kiekvienos lentos atsparumas lenkimui, tempimui, slėgimui, taip pat įvertintas šakotumas, tankis ir elastingumas.

Pasaulyje yra nemažai medienos sertifikavimo standartų, bet Europos Sąjungoje galioja vienas pagrindinis stiprumo standartas- C. Mediena pagal savo savybes gali būti. C14, C16, C18, C22, C24 ir t.t. Lietuvoje daugiausia naudojama kalibruota mediena, ženklinta C16, C18 ir C24 sertifikatais. Paprasto pjovimo mediena nėra ženklinama ir sertifikuojama. Kuo aukštesnė C klasė, tuo mediena yra stipresnė ir tvirtesnė, labiau tinkama namo statyboms.

Kaip vyksta medienos sertifikavimas- žemesnių klasių mediena, tokia kaip C16 tikrinama vizualiniu būdu, kurį atlieka licencijuotas specialistas, o aukštos kokybės, tokios kaip C24 vertinimas vyksta tik mechaniniu būdu, kai specialios įrangos pagalba kiekviena lenta tikrinama pagal gradacijos klasei keliamus reikalavimus.

Reikalavimai medienos stiprumo klasei nustatyti.
Reikalavimai medienos stiprumo klasei nustatyti.

Reikalavimai numato, jog kiekviena lenta būtų pažymėta gradacijos klase. Jei įsigyjant medienos partiją, lentos nėra sužymėtos, prie tokios partijos turi būti pridėtas atskiras sertifikatas, jog mediena atitinka visus jos klasei keliamus reikalavimus. Dažniausiai taip gali nutikti, kai mediena perkama apdailai, o lentos turi būti "švarios". Statyboms perkama mediena visada turi klasės spaudą ant kiekvienos lentos.

Siekdami išvengti nemalonumų, dėl nekokybiškos medienos, mes renakmės tik sertifikuotą konstrukcinę medieną C24. Tai mums leidžia savo klientams pasiūlyti aukščiausios kokybės produktą- SIP namą, lengviau ir greičiau atlikti montavimo darbus, bei užtikrinti ramų ir saugų klientų gyvenimą.