SIP namas- kokius pamatus rinktis? 

04/01/2020

Pamatai- namo pagrindas, todėl jų parinkimas yra vienas svarbiausių namo statybos elementų. Labai svarbu pasirinkti tinkamus pamatus, nes jie laiko visa namo svorį ir nuo jų priklauso būsimo namo tvirtumas bei ilgaamžiškumas.

Deja, ne visada galima rinktis tokius pamatus, kokių norisi. Pagrindinis aspektas nuo kurio priklauso pamatų parinkimas yra geologiniai grunto tyrimai. Ištyrus gruntą bei kaip giliai yra gruntiniai vandenys, įvertinus gautus rezultatus bei būsimo namo konstrukciją, parenkami tinkamiausi pamatai.

Juostiniai pamatai

Juostiniai pamatai- anksčiau buvo buvo bene populiariausias pasirinkimas Lietuvoje. Taip buvo ne todėl, jog pamatų kaina nedidelė ar patys pamatai kažkuo ypatingi, tiesiog juostiniai pamatai buvo daromi Lietuvoje nuo seno ir tai veikiau tapo tradicija, nei optimalus pasirinkimas.

Juostinių pamatų įrengimo principas labai paprastas- pradžioje iškasama tranšėja arba duobė (tuo atveju jei bus įrengiamas rūsys), sumontuojami klojiniai, į jų vidų įdedama armatūra ir viskas užpilama betonu. Betonas stingsta apie dvi savaites, po to galima tęsti tolimesnius statybos darbus.

Tokie pamatai tinkami namui, kuriame bus rūsys, nors praktika rodo, jog labai maža dalis naujai statomų namų yra projektuojami su rūsiais. Dauguma žmonių renkasi atskirus sandėliukus arba įsirengia atskirą patalpą, kuri atlieka sandėliavimo funkciją.

Juostiniai pamatai pasirenkami kai laikantysis gruntas yra aukštai arba kai yra žemės slinkimo tikimybė bei molinga vietovė.

Tokius pamatus reikia papildomai apšiltinti bei hidroizoliuoti, nes per juos smelkiasi šaltis bei drėgmė. Tai padidina namo kainą, nes juostiniai pamatai yra gana dideli ir apšiltinimo bendras plotas susidaro nemažas.

Plokštuminiai pamatai

Plokštuminiai pamatai populiarūs Skandinavijos šalyse, kur gruntas yra uoliena ir paruošti ją pamatų įrengimui yra sudėtinga.

Pamatų įrengimo principas labai paprastas- paruošiamas ir sutankinamas gruntas būsimame pamato perimetre. Ant grunto klojama neaustinė geotekstilė, ant jos klojamas putų polistirolas, kuriame išvedžiojama santechnika bei šildymas. Sudedamas likęs polistirolas, užsandarinami tarpai, sudedama armatūra ir viskas užpilama betonu.

Tokie pamatai tinkami kai namo konstrukcija lengva, pavyzdžiui, kai planuojamas namas bus SIP skydinis namas arba karkasinis. Mūriniam namui plokštuminiai pamatai bus daug brangesni, todėl verta pamąstyti apie kitokio tipo pamatus.

Plokštuminiai pamatai gali būti įrengiami ant silpno grunto, nes gruntas po jais yra sutankinamas, o patys pamatai pastatą laiko visa plokštuma, ne atskirais kampais ar dalimis.

Plokštuminiai pamatai visiškai neturi šalčio tiltų, nes neturi tiesioginio sąlyčio su gruntu. Dėl mažo šilumos nuostolio tokie pamatai yra tinkami A+ ir A ++ energetinės klasės namams.

Pagrindinis šių pamatų trūkumas- gana didelė įrengimo kaina.

Poliniai pamatai

Tai bene populiariausias pamatų tipas šiuo metu. Poliniai pamatai pasirenkami dėl greito įrengimo proceso bei nedidelės kainos. Įrengimo principas nėra sudėtingas- grunte su specialia technika įgręžiami arba įspraudžiami poliai, kurių vidus užpildytas betonu bei sutvirtintas armatūra. Poliams sujungti ir paskirstyti apkrovas yra įrengiamas rostverkas, kuris yra papildomai apšiltinamas, tam kad išvengti šalčio tiltų.

Tokių pamatų įrengimui reikalinga speciali technika, bet darbų trukmė daug mažesnė nei įrenginėjant kitokio tipo pamatus. Savarankiškai tokių pamatų įsirengti nepavyks dėl reikalingos specialios technikos.

Poliniai pamatai dažniausiai pasirenkami, kai gruntinis vanduo yra arti paviršiaus arba laikantysis gruntas yra labai žemai.

Kokie pamatai tinkamiausi SIP namams?

Vienas pagrindinių SIP skydinių namų privalumų- nedidelis namo svoris, todėl masyvūs ir brangūs pamatai tokiems namams nereikalingi.

Savo klientams siūlome polinius pamatus su rostverku, nes tiek kainos, tiek kokybės atžvilgiu tai yra optimaliausias sprendimas.

Tokie pamatai lengvai atlaiko SIP namo svorį, rostverkas yra apšiltinimas tiek iš vidaus, tiek iš išorės, o šalčio tiltų nelieka.

SIP technologija leidžia namo grindis perdengti su siena, todėl taip yra uždaromas paskutinis galimas šalčio tiltas.

Pamatai įrengiami vos per 2-3 savaites, likę SIP namo montavimo darbai užtrunka dar iki 3 savaičių, todėl vadinamą "dėžutę" galima turėti jau po 2 mėnesių nuo darbų pradžios.

Pastebėjimas- SIP skydinius namus galima statyti ant bet kokių pamatų, bet jei yra galimybė rinktis, tai siūlome rinktis polinius. Klientai gauna- greitį, kokybę bei atitinkamą kainą.