Sandarumo testas ir SIP namas

02/25/2021

Nuo 2021 metų Lietuvoje visi naujai statomi namai privalo A++ energetinio efektyvumo klasę. Prieš tai visi namai turėjo atitikti A+ klasę. Pasikeitimai nauji, namai pagal naujus reikalavimus dar projektuojami, todėl visi šiuo metu dar statomi namai atitinka prieš tai buvusią A+ klasę.

Pasibaigus namo statyboms darbams norint legaliai įteisinti namą, arba kaip vartojama "priduoti" namą, reikalingas sertifikatas, patvirtinantis namo energetinio efektyvumo klasę.

Apie tai kaip atliekamas sandarumo testas ir kokie jo rezultatai SIP namuose papasakosime šiame straipsnyje.

Kas tas yra sandarumo testas?

Namo sandarumo testo principas yra labai paprastas- naudojantis specialia technika yra tikrinamas namo sandarumas, aptinkamos nesandarios namo vietos, bei nustatoma kokius defektus reikia pašalinti, norint pilnai užsandarinti namą. Sandarus namas nepraras šilumos, jame nebus pelėsio bei drėgmės.

Dažnai manoma, jog jei namas pastatytas iš gerų medžiagų, naudojant aukščiausios kokybės šiltinamąsias medžiagas, tai jis bus sandarus, šiltas ir jame nesikaups drėgmė. Deja, statybinės medžiagos negarantuoja, jog namas bus šiltas ir jo šildymas bus nebrangus, visa tai garantuoja- namo sandarumas. Kuo daugiau tarpų ir plyšių, pro kuriuos į namą iš lauko gali patekti šaltas oras, tuo namo šildymas bus brangesnis ir šiluma bus prarandama greičiau.

Trumpai tariant- namo sandarumo testas tai tarsi techninė namo apžiūra, kurios pagalba sužinomos silpnosios namo vietos (jei tokių yra) ir jas galima ištaisyti prieš pradedant tolimesnius namo įrengimo darbus.

Svarbiausias aspektas- sandarumo testą atlieka laboratorijos, turinčios sertifikuotą įrangą. Patiems šio testo atlikti nepavyks, o jei ir pavyktų, tai gauti rezultatai, ne tik kad nebūtų tikslūs, bet ir neturėtų jokios naudos.

Sandarumo testas SIP name

SIP namai- vieni sandariausių ir šilčiausių namų technologijų, šiuo metu esančių rinkoje. SIP namai puikiai sulaiko šilumą namo viduje, yra sandarūs, tvirti ir žiemos metu tikrai nebrangiai išlaikomi. Kad įsitikintumėte, jog SIP namai tikrai sandarūs, papasakosime apie sandarumo testą ir rezultatus.

SIP namo sandarumo testas buvo daromai, kai buvo atlikti šie darbai:

  • Pastatytas namas- sienos ir stogas;
  • Sumontuoti langai ir lauko durys;
  • Išvedžiotas grindinis šildymas ir išbetonuotos grindys;
  • Išvedžiotas vandentiekis.

Pasiruošimas vyko labai paprastai- visi tarpai, plyšiai, SIP skydų sujungimai buvo užsandarinti. Atvykęs laboratorijos specialistas apžiūrėjo ar nėra palikta jokių tarpų ir gavome patvirtinimą, jog viskas tvarkoje.

Duryse buvo įstatyta speciali įranga su didžiuliu ventiliatoriumi, kurio pagalba buvo keliamas ir mažinamas slėgis namo viduje. Slėgio skirtumai stumia orą į lauką arba atvirkščiai, jis veržiasi į namo vidų ir taip leidžia matyti namo silpnąsias vietas.
Testas užtruko apie 2 val. ir visą laiką, specialus matuoklis rodė, kaip keičiasi oro apykaita namo viduje.

Rezultatų teko palaukti kelias dienas, bet jau testo metu matėsi, jog rezultatai bus labai geri ir namas atitiks A+ klasei keliamus sandarumo rezultatus.

Trumpai tariant: A+ ir A++ energetinio efektyvumo klasės namų rezultatas turi būti 0,6, o mūsų statytas SIP namas gavo rezultatą, net per pusę geresnį nei privaloma- 0,26 ir 0,29!


Pakalbėjus su specialistu, kuris atliko sandarumo testą, pasirodo, kad nėra taip lengva pasiekti tokį rezultatą ir SIP namų sandarumo testų rezultatai yra vieni geriausių. Norint pasiekti tokį rezultatą kitos technologijos namuose, reikia įdėti daugiau ne tik darbo, bet ir išleisti daugiau pinigų sandarinimui. SIP namas neturi būti dengiamas plėvelėmis iš vidaus, tinkuojamas ar kaip kitaip papildomai sandarinamas. Užtenka užsandarinti SIP skydų sujungimus ir galima drąsiai atlikti sandarumo testą.