Dažniausiai girdimi mitai apie SIP namus

12/18/2023

SIP namai, nors palyginus su kitomis statybų technologijomis, dar yra pakankamai nauja technologija, bet šiandien vis labiau populiarėja dėl savo energetinio efektyvumo, ekologiškumo ir greito statymo proceso. Nepaisant šių akivaizdžių privalumų, vis dar sklando nemažai mitų apie šią technologiją, todėl šiame straipsnyje panagrinėsime populiariausius mitus apie SIP namus ir juos paneigsime.


1. Mitas: "SIP namų architektūriniai ir dizaino sprendimai yra riboti." Žmonės dažnai mano, kad SIP namai gali būti tik paprastos kvadratinės ar stačiakampio formos, be įdomesnių sprendimų.

Netiesa. Klaidinga nuomonė susidaro todėl, kad SIP namai statomi iš stačiakampių SIP skydų, iš kurių, kaip įsivaizduojama, galima statyti tik paprastus, standartinius kvadratinius namus, bet taip nėra. SIP technologija neriboja, nei kliento, nei architekto ar dizainerio vaizduotės. Pavyzdžiui, JAV iš SIP skydų statomi ypač populiarūs klasikiniai namai- su kelių šlaitų stogais, papildomais stogeliais, išsikišusiais palėpiniais langais, kolonomis ir skirtingų dydžių langais. Lietuvoje iš SIP skydų statomi modernūs, aiškių linijų namai, su didžiuliais vitrininiais langais, net vidiniais kiemeliais. Su SIP technologija galima išgauti įdomiausias ir neįprasčiausias formas, be jokių apribojimų. 


2. Mitas: "SIP namai yra brangesni nei tradicinės statybos namai." Pradedantys domėtis SIP technologija ar dar neapsisprendę žmonės, dažnai mano, kad SIP namų statyba kainuoja daugiau nei įprastiniai namai.

Netiesa. Gavus priminę SIP namo sąmatą, iš pirmo žvilgsnio ji gali pasirodyti didelė. Taip, pradinė investicija, kai už skydų gamybą ir montavimą reikia sumokėti iškarto, gali atrodyti didesnė, bet ilgalaikėje perspektyvoje SIP namai gali sutaupyti pinigų ne tik dėl greitesnio ir paprastesnio statybų proceso, bet ir dėl mažesnių energijos sąnaudų ateityje. Sumokėjus už gamybą bei montavimą- papildomų darbų atlikti nereikės, galima iškart montuoti langus, dengti stogo dangą, daryti išorės ir vidaus apdailą, o šių darbų kaina jau nebepriklauso nuo namo konstrukcijos rūšies. Dėl puikios šilumos izoliacijos bei sandarumo, SIP namo šildymui ir išlaikymui, ilguoju periodu, bus išleidžiama daug mažesnė kasmėnesinė pinigų suma.


3. Mitas: "SIP name labai bloga vidaus oro kokybė." Viena pagrindinių žmonių baimių formaldehidui, turėjo įtakos šio mito sukūrimui. Galvojama, jog OSB gamyboje naudojamos cheminės medžiagos turi įtakos vidaus orui ir, kad namo gyventojai kvėpuoja blogu oru.

Netiesa. Visuose naujai statomuose namuose privaloma rekuperacinė sistema, kurios pagalba ne tik keičiamas namo vidaus oras, bet ir išsaugoma šiluma, kuri galėtų būti prarasta per ventiliacijos sistemą. Taip pat daugelis rekuperacijos sistemų turi oro valymo filtrus, kurie pašalina alergenus, dulkes ir kitas kenksmingas daleles, taip užtikrinant namo vidaus oro kokybę. 


4. Mitas: "SIP namai neatsparūs ugniai." Dažnas galvoja, jog SIP namai yra net labai degūs, palyginus su kitų technologijų namais.

Netiesa. SIP skydams naudojamos OSB plokštės yra padengtos ugnį stabdančiomis medžiagomis- antipirenais. Antipirenas- tai medžiaga, kuri slopina, mažina ir užlaiko ugnies plitimą. Standartas, ugnies sulaikymui yra 15min.. Todėl SIP namai niekuom neišsiskiria savo degumu nuo kitų statybų technologijų. 


5. Mitas: "SIP namai pasižymi bloga garso izoliacija." Kalbama, jog dėl putų polistorolo ir OSB plokščių tankio, SIP namuose garso izoliacija nėra gera ir girdisi triukšmas bei garsai iš išorės.

Iš dalies tiesa. Taip, patys SIP skydai savaime nepasižymi itin gera garso izoliacija, bet reikėtų nepamiršti, jog labai didelė dalis triukšmo ir garso iš išorės į namus patenka per langus ir kuo name didesni langai, tuo daugiau triukšmo pateks. Taip pat yra keletas sprendimų, padedančių pagerinti garso izoliaciją, o tinkamai sumontavus skydus ir papildomai pasirūpinus garso izoliacija, jokių triukšmo problemų nelieka. Rinkdamiesi SIP namo statytojus, išsiaiškinkite, kokius garso izoliacijos sprendimus jums siūlo. 


6. Mitas: "SIP namai yra mėgstami graužikų." Sklando mitas, jog SIP namuose puikiai gyvena graužikai ir niekaip negalima nuo jų apsisaugoti

Netiesa. Graužikai gyvena ten, kur yra atviras apšiltinamasis namo sluoksnis, o SIP skydai neturi niekur atviro apšiltinamojo sluoksnio. SIP skydas pagamintas taip, jog tarp dviejų OSB plokščių yra įklijuojamas NEOPORAS. Pats skydas yra išfrezuojamas tarsi U raidė ir į išpjovimą yra statoma medienos lenta. Taip uždarytas NEOPORAS neturi jokio sąlyčio su išore. Taip pat SIP namams, kaip ir kitos technologijos namams, naudojama papildoma apsauga nuo graužikų- metalinis tinklelis. Todėl nesvarbu, ar namas yra iš SIP skydų, ar iš blokelių ar karkaso, apsaugos priemonės yra vienodos. 


Kaip ir apie kiekvieną statybų technologiją, taip ir apie SIP- sklando begalė mitų, svarbu logiškai, konstruktyviai pažvelgti į tuos mitus, kreiptis į profesionalus, kad paaiškintų, papasakotų kaip yra iš tikrųjų ir atsakingai išsirinkti partnerius, kurie padės pasistatyti tvirtą, kokybišką, patikimą ir džiuginantį SIP namą.