Namų valdos ar sodo žemės sklypas
Nusprendus įsigyti nuosavą namą, pirmiausia kyla klausimas- kur jį statyti. Sklypo paieškos gali būti gana ilgos ir varginančios, nes norisi ir geros vietos, bet ir nesinori permokėti. Šiuo metu populiariausi rinkoje yra dvejų tipų sklypai- namų valdos ir sodo sklypai.
Šiame straipsnyje apžvelgsime abiejų sklypų privalumus ir trūkumus.
Namų valdos sklypas
Privalumai:
- Didesnis parduodamų sklypų pasirinkimas. Šiuo metu aruodas.lt duomenimis Lietuvoje yra apie 5000 skelbimų, su parduodamais namų valdos sklypais. Kuo didesnė pasiūla, tuo didesnė tikimybė, jog pavyks atrasti sau tinkamą sklypą. Visada reikia įsivertinti kokie yra būsimų gyventojų poreikiai- viešasis transportas, šalia esantys vaikų darželiai ar mokyklos, darbovietė, maisto prekių parduotuvės ir pan. Didžiausias privalumas- namų valdos sklypų yra įvairiausių ir visur, todėl tikrai galima rasti sau tinkamiausią vietą gyvenimui.
- Įvairesni sklypų dydžiai. gyvenamosios paskirties sklypai yra įvairių dydžių, nuo 6 arų iki 20-30 arų ar net dar didesni. Jie gali būti šalia upės, miške ar net miesto centre. Galima išsirinkti ir mažą sklypą, kuriame tilps namas ir mašinų stovėjimo vieta, o galima rasti tokį didelį, kuriame tilps ne tik namas, mašinų aikštelė, bet ir pirtelė ar krepšinio aikštelė.
- Galima statyti tokį namą, kokio norisi. Namų valdos sklype galima statyti bet kokio dydžio ir kvadratūros namus. Svarbu su architektu suplanuoti sau tinkamą namą ir išlaikyti atstumus nuo kaimyninio sklypo- ne arčiau nei 3 metrai nuo sklypo ribos.
Trūkumai
- Namų valdos sklypai yra daug brangesni nei kitos paskirties sklypai. Namų valdos sklypai yra vieni brangiausių rinkoje. Taip yra todėl, jog sklypo paskirtis jau yra sutvarkyta ir dokumentacija paruošta gyvenamųjų namų statybai. Įsigijus tokį sklypą, jau galima statyti gyvenamąjį namą, nereikia keisti sklypo paskirties. Įsigijus, pavyzdžiui, žemės ūkio paskirties sklypą, jame gyvenamųjų namų negalima statyti.
- Bet kokios kvadratūros namui reikia statybų leidimo. Namų valdos sklype, norint gyvenamojo namo, yra būtinas leidimas ir šiuo metu leidimai išduodami tik A++ klasės namams. Visa statybų leidimo gavimo procedūra vidutiniškai kainuoja 4000- 5000 eur, o ir pats gyvenamasis namas turi būti tik A++ klasės, o tai reiškia, jog namo statybos bus nepigios.
- Užbaigtą namą reikia "priduoti", pranešti apie statybų pabaigą. Visi gyvenamieji namai turi būti užbaigti 100%, nepavyks gyventi pastatytame name be jo įregistravimo.
- Naujiena- infrastruktūros mokestis. Nuo 2021 metų Lietuvoje statomiems namams yra taikomas naujas mokestis. Kiekviena savivaldybė nustato infrastruktūros mokestį už m2 ir jis turi būti sumokamas dar tvarkantis statybų leidimo gavimą. Toks mokestis padidina namo statybos kainą, nes priklausomai nuo būsimo namo kvadartūros, gali tekti sumokėti nuo kelių iki keliolikos tūkstančių eurų.
Žemės sklypas soduose
Privalumai
- Mažesnės sklypų kainos. Žemės sklypai sodo bendrijose yra pigesni nei namų valdos.
- Namams iki 80m2 nereikia statybų leidimo. Norint nedidelio namuko iki 80m2 namo, jam nereikia statybų leidimo, o tai reiškia, jog sutaupoma pinigų dokumentacijai, žemės tyrimams, topo nuotraukai, architekto paslaugos taip pat bus pigesnės. Namą be leidimo, galima pradėti statyti vos įsigijus žemės sklypą.
- Namas nebūtinai turi būti A+ ar A++ klasės. Sodo sklype galima statyti ir žemės energetinės klasės namą, pavyzdžiui A klasės ar net B klasės. Tokiuose namuose galima komfortiškai gyventi ištisus metus. Mažesnė energetinė klasė- mažesnės namo statymo išlaidos.
- Namo nereikia "priduoti", pakanka užregistruoti registrų centre kaip statinį. Dar vienas namo sodo sklype privalumas- vos pabaigus statybų darbus, namą užtenka užregistruoti registrų centre.
Trūkumai
- Dažnai sodo sklypai būna nedideli, vos 5-6 arų. Taip, sodų bendrijose rasti didesnį sklypą yra gana sudėtinga, nes sodai suprojektuoti taip, kad juose būtų nedideli, kompatiški sklypai, todėl jie netinkami, jei norisi daug erdvės aplink namą.
- Sodai dažniausiai būna už miesto, todėl kiek sudėtingesnis susisiekimas. Taip, jau yra, jog miestuose sodo bendrijų nėra tiek daug, o jei yra, tai tokių sklypų kainos būna gana didelės. Priemiesčiuose esančios sodo bendrijos turi prastesnį susisiekimą su miesto centru, todėl reikia įvertinti, ar gyvenant bus didelis poreikis kasdien važinėti viešuoju transportu, jei tokio poreikio nėra, dažniausiai sodo bendrijas galima pasiekti mašina vos per 10-15 min.
- Norint statyti pastatą sodo sklype, reikalingas sodo bendrijos pirmininko bei kaimynų sutikimas. Tai nėra didelis trūkumas, jei kaimynystėje gyvenantys žmonės yra geranoriški ir sutinka su būsimomis statybomis, bet jei atsiranda prieštaravimų, tai tada tenka tartis taip, jog visos suinteresuotos pusės liktų patenkintos.
- Sodų bendrijų infrastruktūra- keliai soduose dažnai būna siauri, nepritaikyti dideliam dvipusiam eismui, taip pat įvažiavimai į sklypą būna siauri, gali būti ir taip, jog atliekų išvežimo mašinos neprivažiuoja iki pat sklypo, todėl jei norisi gyventi "plačiai", sode to padaryti nepavyks.
- Bankai nenoriai finansuoja statybas sodo sklypuose, jei namas statomas ne kaip namų valda, o kaip sodo namas iki 80 m2. Realiai galimas finansavimas įrengus namą, bet finansuojama mažesnė faktinių išlaidų dalis, nes tai neatitinka būsto kreditų kriterijų.
Apibendrinant galima pasakyti, jog prieš perkant žemės sklypą būsimam namui, būtina įsivertinti savo finansines galimybes ir poreikius. Galbūt vieniems puikiai tiks nedidelis namelis sodo bendrijoje, o kitam reikės didelio kelių aukšto namo mieste, šalia mokyklos ar prekybos centro. Nėra viena teisingo atsakymo- kur geriau įsigyti žemės sklypą, viskas priklauso nuo būsimo namo gyventojų.
SIP namai- ar yra skirtumas kokiame sklype?
Nėra jokio skirtumo kokiame sklype statomi SIP namai. Kadangi technologija leidžia statyti bet kokios formos, dydžio ir išplanavimo namus, tai tiek namų valdos sklype gali būti statomas 200m2 namas su vitriniais, tiek ir nedidelis, kompaktiškas iki 80m2 namukas sodų bendrijos sklype.
Namų
valdos sklypas
SIP technologija leidžia lengvai pasiekti A++ energetinio efektyvumo klasę, todėl suprojektuoti net ir šilčiausią namą nėra sunku. Svarbu, įsigijus sklypą ir pradėjus bendrauti su architektais dėl statybų leidimo gavimo, pradėti bendrauti ir su SIP gamintojais ir statytojais, kad būtų paruošiamas SIP projektas. Jei statybų leidimas gaunamas kitos technologijos namui, tai norint SIP namo, vistiek bus reikalingas SIP projektas. Tai siekiant išvengti papildomų išlaidų ir, kad nemokėti už projektavimą du kartus, patariame pradėti bendrauti su architektais ir SIP gamintojais vienu metu. Mes galime pasiūlyti architektę, kuri dirba su mumis ir padeda klientams gauti statybų leidimus, todėl vienu metu mūsų klientai ir tvarkosi statybų leidimą, ir jau projektuojasi SIP namą. Sutaupome ir savo ir klientų laiką, bei padedame sutaupyti dvigubam projektavimui.
Sklypas sodo bendrijose
SIP namai- tai labai šilti namai, todėl pasistačius net ir B klasės gyvenamą namą, jame bus šilta visus metus, o už namo šildymą žiemos metus teks mokėti vos 40-50 eur. Kadangi namams iki 80m2, statomiems sodo sklype nereikalingas statybų leidimas, tai tam esame paruošę OLKAS 80 projektus, kurie yra nebrangūs, ekonomiški, o jų išplanavimą galima suprojektuoti patiems pagal savo poreikius. Dažnai klientai turi ir savo viziją, kaip turi atrodyti jų namas, todėl suprojektuojame, pagaminame ir montuojame. Statybos sodo sklype yra daug paprastesnės, greitesnės, o galutinė namo kaina, neskaičiuojant statybų leidimo ir kitų mokesčių, gaunasi net iki 30% mažesnė.