Rekuperacinė sistema- kas tai yra ir kodėl ji reikalinga?

10/18/2021

Nuo 2021 metų Lietuvoje galima statyti tik A++ energetinę klasę atitinkančius namus. Paprastai tariant, A++ klasę atitinkantys namai beveik nenaudoja energijos ir net dalį jos pasigamina patys iš atsinaujinančių šaltinių- saulės ir vėjo jėgainių, dirvožemio, ir net iš namuose gyvenančių žmonių ir gyvūnų kūnų skleidžiamos šilumos.

A++ klasės namų idėja- energetiškai efektyvus, sandarus bei ekonomiškas namas, beveik nenaudojantis išorės energijos savo šildymui. Norint išpildyti šią idėją, namas turi būti ypač sandarus, kad neprarastų šilumos ir kuo ilgiau išliktų šiltas. Atrodo kaip ir viskas gerai- sandarus namas, išlaikys šilumą, naudos mažiau energijos ir išteklių, bet kaip tada yra su oru tokiame name? Juk sandariame name nebus jokios oro cirkuliacijos? Sprendimas yra- tai rekuperacinė sistema, kuri mechaniniu būdu name atnaujins orą, neprarasdama šilumos ir taupydama orui šildyti jau panaudotą energiją.

Kadangi A++ klasės namuose rekuperacinė sistema yra privaloma, tai šiame straipsnyje ir apžvelgsime kas tai yra, kokia jos nauda ir kodėl atidaryti langai namie netiks, norint efektyviai vėdinti patalpas ir neprarasti šilumos. 


Kas yra rekuperacinė sistema?

Rekuperacinė sistema- tai sistema, kurios pagalba keičiamas oras sandariame name, neprarandant šilumos. Paprastai tariant, namuose esantis oras kelis kartus per parą arba nuolatos keičiamas nauju, gaiviu oru iš lauko, neatvėsinant patalpų.

Sistemos veikimas labai paprastas- po namą išvedžiotais ortakiais, namie esantis oras yra traukiamas lauk, o šio proceso metu gaunama energija yra panaudojama sušildyti iš lauko įleidžiamą šviežią orą. Šio proceso metu neprarandama šiluma, ištraukiami alergenai, dulkės ir kitos kenksmingos žmogaus sveikatai dalelės esančios ore.

Namai, kuriuose įrengta rekuperacinė sistema, yra nuolat vėdinami, o vidaus oras yra švarus ir gaivus.

Svarbu- neužtenka išsirinkti pačio geriausio ir žinomiausio gamintojo rekuperatoriaus ir tikėtis, jog patalpų vedinimas bus efektyvus. Kiekvienam namui rekuperacinė sistema yra parenkama atsižvelgiant į daugelį veiksnių, tokių kaip patalpų plotas, namo techniniai duomenys, geografinė padėtis, gyventojų skaičius ir pan., todėl pagalbos reikėtų kreiptis į profesionalus. Pagal visus namo techninius duomenis suprojektuojama tinkamiausia vėdinimo sistema, leisianti kvėpuoti kokybišku ir švariu oru.

Rekuperacinę sistemą geriausia planuoti dar prieš pradedant namo statybas, nes projektavimo metu numatomi reikalingi sienų aukščiai, ortakių išvedžiojimo schemos, ventiliacinių angų vietos ir pan., o tai padės išvengti nemalonumų, kai, pavyzdžiui, namas jau pastatytas ir lubas tenka pažeminti dėl vedžiojamų ortakių.

Kodėl reikalinga rekupercinė sistema?

Dažnas klausimas- tai kodėl reikia tos rekuperacinės sistemos, jei galima atidaryti langą ir namus išvėdinti? Atsakyti galime keliais punktais:

  • atidarius langą patalpose oro cirkuliacija nėra pakankamai efektyvi, nes kuo toliau nuo lango, tuo oro kaita patalpose mažesnė;
  • šaltuoju metų laiku pro langą išleidžiama šiluma iš namų;
  • iš lauko į namus patenka dulkės, gatvių tarša, triukšmas.

Seniau statomiems namams nebuvo keliami griežti sandarumo ir energetinio efektyvumo reikalavimai, todėl juose oro cirkuliacija buvo natūrali- pro tarpus ir plyšius sienose. Taip, oro cirkuliacija buvo laisvesnė, bet ir namo šildymas buvo brangus bei ne efektyvus.

Ar žinojote, jog dažnu atveju, oro užterštumas patalpose būna didesnis nei lauke? Aplinkos apsaugos agentūra išskiria tris teršalų kategorijas, kurios turi didelės įtakos žmonių sveikatai.

  • Degimo teršalai- dujos ar smulkios dalelės, kurios išsiskiria deginant kurą, šildant patalpas šildytuvais, kurenant židinį ir pan.
  • Lakieji organiniai junginiai- juos išskiria buitinė chemija, lakai, dažai, bei kita namuose naudojama chemija.
  • Astmos ir alergijos sukėlėjai- dulkės, žiedadulkės, pelėsis, gyvūnų pleiskanos ir pan.

Visi šie oro teršalai, nevėdinant patalpų, kaupiasi namų ore ir gali sukelti rimtų sveikatos problemų, alergijų, namie gali atsirasti pelėsis. Norint išvengti sveikatos sutrikimų, alerginių reakcijų, net geriau išsimiegoti- būtina užtikrinti oro kaitą namie.

Rekuperacinė sistema namie taip pat leidžia išvengti šilumos praradimo, nes oras iš lauko patekdamas į namą yra sušildomas, o elektros sąnaudos tam yra labai mažos. Jei namas nėra sandarus ir pro ji oras laisva patenka į vidų, tai namo šildymas bus ne efektyvus, bet šildyti orą, kuris "stovės" namie, o po to pro atidarytą langą išleisti į lauką taip pat nėra sprendimas. Todėl, norint neleisti pinigų vėjais, tiesiogine to žodžio prasme, efektyviai šildyti patalpas, bei kvėpuoti kokybišku ir švariu oru- rekuperacija yra tinkamiausias sprendimas.

SIP namai ir rekuperacija

Trumpai ir paprastai- SIP namuose rekuperacinė sistema yra būtina. Taip yra todėl, kad SIP namai yra ypatingai sandarūs ir oras namuose nesikeičia, todėl reikalingas mechaninis oro keitimas.

SIP namo, kaip ir visų kitų namų, sandarumas yra tikrinamas ir sertifikuojamas atliekant sandarumo testą. Norint, kad namas atitiktų dabartinę A++ energetinio efektyvumo klasę, sandarumo testo rezultatas turi būti 0,6. Paskutinio mūsų daryto sandarumo testo rezultatai buvo 0,26, o tai reiškia, jog namas yra dvigubai sandaresnis už nustatytą normą. Ką tai reiškia

tokio namo gyventojams? O gi tai, jog namas yra ypatingai sandarus, nei iš lauko oras nepatenka į namo vidų, nei iš vidaus oras neišleidžiamas į lauką, oras namie nesikeičia. Norint, kad namo vidus būtų vėdinamas reikia priverstinės oro kaitos patalpose. O tai, kaip žinome, užtikrina rekuperacinė sistema.

Atiduodamas šilumą iš šalinimo oro į pateikiamą orą, rekuperatorius sumažina šildymo išlaidas nuo 50% iki 80%. SIP namuose ir taip nedidelės šildymo išlaidos, rekuperatoriaus pagalba, yra dar labiau sumažinamos. Taip pat sistema užtikrins švaraus oro pateikimą į namus, o užterštas oras iš namų, bus efektyviai pašalinamas.

Apibendrinant galimos tokios išvados- rekuperacinė sistema ne tik atkuria iki 95% prarandamos šilumos, bet ir daro įtaką mažesniam energijos sunaudojimui. Nuolat patekdamas švarus oras sukuria komfortiškesnes gyvenimo sąlygas ir leidžia išvengti pelėsio, alergenų ir kitų taršių medžiagų įtakos namų gyventojams. Beje, naujai statomi namai, turintys atitikti A++ klasę, nesvarbu pagal kokią technologiją yra statomi, turi turėti rekuperacinę sistemą, todėl vis dar sklandantis mitas, jog tik SIP namams reikalinga rekuperacija- yra klaidingas. Ar namas mūrinis, ar karkasinis, ar SIP- pagal naujausius reikalavimus, turi turėti rekuperacinę sistemą.