Statybų leidimas- ką reikėtų žinoti

12/08/2020

Statybų leidimas- pirmoji ir svarbiausia dalis, norint pradėti gyvenamojo namo statybas, namų valdos paskirties sklype.

Statybų leidimas yra būtinas bet kokio dydžio namams, todėl ar planuojate mažo vasarnamio statybas, ar kelių aukštų namą, jis bus būtinas.

Rinkoje pastaruoju metu yra nemažai įmonių, siūlančių statybos leidimo gavimo paslaugas ir kas labiausiai atkreipia mūsų dėmesį, už gana mažą mokestį, apie 2500 eur.

Pakalbėję su klientais, kurie kreipiasi dėl SIP namų statybų, pastebėjome, jog dažnas pasiskundžia, jog statybų leidimo gavimui išleido daug daugiau pinigų, nei buvo numatyta pradžioje. Pasirašius sutartį dėl leidimo gavimo, atsiranda papildomų mokesčių ir papildomų darbų, kurie nebuvo įtraukti į sutartį ir taip galutinė kaina padidėja, pavyzdžiui, nuo sutartų 2500 eur iki 4000 ar net 5000 tūkstančių.

Šiandien norime jums pagelbėti ir papasakoti kokie darbai ir dokumentai turėtų būti įtraukti į statybų leidimo gavimo sutartį, kad ją pasirašius, staiga neatsirastų dalykų, kurie nebuvo įtraukti ir kainuoja papildomai. 

Atkreipkite dėmesį ir tarkitės dėl:

1. Bendroji dalis

Tai bendrieji duomenys ir brėžiniai, susiję su būsimo namo statybomis: statybų vieta, sklypo aprašymas, statinio paskirtis, bendrieji statinio rodikliai, sklypo planas, situacijos planas ir t.t. Išsamesnė informacija pateikta "Statybų techniniame reglamente STR1.04.04:2017" ( 8 priedas, 1 skirsnis, 5 punktas ). Jį rasite čia

2. Architektūrinė dalis

Tai bendrieji duomenys apie namo architektūrą- sprendimų duomenys, sprendimų detalieji skaičiavimai, namo brėžiniai, pjūviai, namo "pririšimas" sklype ir t.t. Išsamesnė informacija pateikta "Statybų techniniame reglamente STR1.04.04:2017" ( 8 priedas, 3 skirsnis, 8 punktas). Jį rasite čia. Namo architektūrinė dalis- architekto ir kliento bendras darbas. Architektas projektuoja namą kartu su klientu- planuoja kambarių išdėstymą, langų dydžius, apšvietimą, stogo dangą, fasadus ir pan. Pasirinkus standartinius, jau siūlomus projektus, ši dalis tampa kiek paprastesnė, nes nereikia papildomų darbu, keičiant namo architektūrą. 

3. Konstrukcinė dalis

Konstrukcinė dalis apima namo konstrukcijų planus su visais paskaičiavimais. Šioje dalyje pateikiami konstrukcinių elementų matmenys ir išdėstymas, apkrovos, medžiagos, skaičiavimo metodai, dinaminių apkrovų poveikio konstrukcijoms įvertinimo sprendiniai, atitvarų garso izoliavimo sprendiniai, laikančiųjų konstrukcijų elementų išdėstymo schemos, hidroizoliacijos, šilumos izoliacijos detalės ir principiniai mazgai, ir visa kita reikalinga informacija. Išsamesnė informacija pateikta "Statybų techniniame reglamente STR1.04.04:2017" ( 8 priedas, 4 skirsnis, 9 punktas). Jį rasite čia.    Šią dalį dažniausiai atlieka konstruktoriai. Jei nusprendžiate, kad jums tinkamiausias SIP namas, dažniausiai, konstrukcinę dalį tvarko konstruktorius, kuris specializuojasi SIP namų projektavime. Kadangi SIP technologija turi savų niuansų bei sprendimų, kurių neturi kitų technologijų namai, tai ne visi architektai ar konstruktoriai gali tinkamai suprojektuoti ir paskaičiuoti SIP namų konstrukcinės dalies projektus. 

4. Sklypo sutvarkymas

Sklypo sutvarkymo (sklypo plano) dalį sudaro sklypo, kuriame numatoma pastatyti statinį, reljefo formavimo (pažeminimo, paaukštinimo, lyginimo), jo reikmėms skirtų susisiekimo komunikacijų ir inžinerinių tinklų tiesimo, tvorų tvėrimo, apželdinimo, želdinių apsaugos, taip pat už sklypo ribų numatomų statyti susisiekimo komunikacijų, inžinerinių tinklų ir jų reikmėms reikalingų pastatų teritorijos sutvarkymo projektiniai sprendiniai. Išsamesnė informacija pateikta "Statybų techniniame reglamente STR1.04.04:2017" ( 8 priedas, 2 skirsnis, 6 punktas). Jį rasite čia.

5. Lauko vandentiekio ir buitinių nuotekų planas

Ši dalis sudaryta iš vandentiekio ir nuotekų šalinimo inžinerinių sistemų, vandentiekio ir nuotekų šalinimo, lietaus vandens ir drenažo inžinerinių tinklų (sklype ir (ar) už sklypo ribų), vandenvietės, vandens ruošimo statinių, nuotekų valyklų, projektiniai sprendiniai. Išsamesnė informacija pateikta "Statybų techniniame reglamente STR1.04.04:2017" ( 8 priedas, 7 skirsnis, 17 punktas). Jį rasite čia. 

6. Pastato energetinio naudingumo skaičiavimas

Šiuo metu Lietuvoje statybų leidimai išduodami tik A+ klasės namams, o nuo 2021 metų bus leidžiama statyti tik A++ klasės namus. Tam, kad projektuojamas namas atitiktų numatytą energetinio efektyvumo klasę, būtinas iš anksto paskaičiuoti energetinį pastato naudingumą. Jei statybų leidimo sutartyje nebus šio punkto, tai jums patiems teks ieškoti ir dirbti su įmone ar atestuotu asmeniu, kuris už papildomą mokestį, suskaičiuos ir įvertins jūsų būsimo namo energetinį efektyvumą.

7. Geologiniai tyrimai

Geologiniai tyrimai yra privaloma statybų leidimo dalis. Tyrimai leidžia įvertinti grunto sandarą, statybos aikštelės reljefą požeminio vandens slūgsojimo gylį ir sudėtį. Ši informacija yra būtina projektuojant namą ir parenkant jam pamatus. Vėlgi jei šios dalies nebus sutartyje, jums patiems teks ieškoti įmonės, kuri padarytų geologinius tyrimus, o žinant, kokios yra laukiančiųjų eilės ir kaip ilgai tenka laukti tyrimo išvadų, statybų leidimo dokumentacijos ruošimas gali sustoti. Įmonės, kurios rūpinasi statybų leidimo gavimu, dažniausiai jau turi geologinius tyrimus atliekančius partnerius, todėl visi šie darbai gali būti atliekami daug greičiau. 

8. Topografinė nuotrauka

Topografinė nuotrauka užfiksuoja žemės sklype esančius pastatus, daugiamečius medžius, komunikacijas ir pan. Topografinė nuotrauka yra būtina projektavimui, todėl atkreipkite dėmesį ar šis punktas įtrauktas į statybų leidimo sutartį, nes jei ne, tada jums reikės papildomai už šią paslaugą mokėti, o ir gauti topo nuotrauką pavyks ne taip greitai. Beje topografinė nuotrauka galioja tik 12 mėnesių.

9. Leidimo derinimas ir gavimas

Įmonė, su kuria pasirašysite statybų leidimo gavimo sutartį, turi numatyti punktą, kas atsakingas už visų dokumentų pildymą, pateikimą ir, esant poreikiui, koregavimą.

10. Privalomi valstybiniai mokesčiai

Sutartyje turėtų būti numatyta, kokie bus privalomi mokesčiai valstybei. Šiuo metu už leidimo statyti naują neypatingą statinį / (statinius) išdavimą yra mokamas 93 eur mokestis. Taip pat išsiaiškinkite, kokie dar gali būti papildomi mokesčiai viso statybų leidimo procese.


Jei žinosite šiuos pagrindinius punktus prieš pasirašydami statybų leidimo gavimo sutartį, išvengsite papildomų išlaidų, "iš niekur" atsirandančių naujų reikalavimų ar net sutaupysite laiko, nes paprastai statybų leidimo gavimas užtrunka 3-5 mėnesius. Įvertinkite tai, kad jau įpusėjus statybų leidimo dokumentacijos ruošimą, reikės daryti nenumatytus darbus, kiek papildomai gali užtrukti visas šis procesas.

Jei neturite statybų leidimo, bet planuojate statytis namą ir ieškote pradžių pradžios, nuo ko viską pradėti, kreipkitės į mus, pagelbėsime.